A A A

Pytania i odpowiedzi

Pytania i odpowiedzi

 


Czy można samemu sprawdzić czy mam hemoroidy?

 

Samemu trudno to ocenić. Guzki krwawnicze schowane są często w kanale odbytu i nie są widoczne na zewnątrz. Najlepiej dordzić się lekarza mającego doświadczenie w tych sprawach, dla własnego bezpieczeństwa i spokoju, aby nie przeoczyć groźniejszych chorób.


Czy bardzo duże hemoroidy można leczyc metodą bezoperacyjną?

Przyjmuje się, że hemoroidy IV stopnia są wskazaniem do leczenia operacyjnego. Leczenie elektrokoagulacją hemoroidów IV stopnia jest możliwe, ale wymaga wykonania większej ilości zabiegów, a czas trwania takiej terapii jest trudny do przewidzenia. Przy istotnych przeciwwskazaniach do leczenia operacyjnego leczenie metodami małoinwazyjnymi jest jak najbardziej sensowne.


Jak długo trwa zabieg Hemoron?

Zabieg wykonywany metodą Hemoron trwa 20-40 minut. Łącznie z badaniem i przygotowaniem trzeba sobie zarezerwować około 1 godziny. Zabieg trzeba najczęściej powtórzyć kilkakrotnie. Zabiegi wykonuje się w odstępach kilku tygodni, a pełny cykl leczenia trwa kilka miesięcy.


Czy po zabiegu występują bóle i krwawienia?

U około 10-20% pacjentów zdarzają się niewielkie krwawienia (ślady krwi, rzadziej skrzepy i świeża krew) lub niewielkie bóle trwające kilka dni.


Miałam już operację, ale 'hemorojdy' wróciły. Czy można teraz wykonać zebieg Hemoron?

Przebyta operacja nie jest przeciwskazaniem do leczenia metodą elektrokoagulacji.


Czy przed zabiegiem trzeba stosować jakieś przygotowanie?

W ramach przygotowania do zabiegu wskazana jest lekka dieta: dzień wcześniej na kolację tylko czyste płyny, jak również w dniu zabiegu lekki posiłek i płyny - takie postępowanie znacznie ułatwia wykonanie zabiegu. Niezależnie od tego powinno się przestrzegać zasad zdrowego odżywiania. dieta bogatobłonnikowa


Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Przeciwwskazania:

ciąża, stan zapalny odbytu, choroba nowotworow, endoproteza stawu biodrowego, sztuczny rozrusznik serca.


Mam silne bóle hemoroidów. Kiedy można przyjechać na zabieg pilny?

Ból nie jest typowym objawem guków krwawniczych wewnętrznych i raczej świadczy o stanie zapalnym tej okolicy. W tej sytuacji wykonanie zabiegu elektrokoagulacji a nawet dokładniejsze badanie może być niemożliwe. Ból może sugerować obecność innych schorzeń tej okolicy. Porady może udzielić lekarz po zbadaniu.


Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?

przyczynami są zaparcia, nieprawidłowe odżywianie, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, czynniki dziedziczne


Czy przed zabiegiem konieczne są jakieś badania?

Do podjęcia leczenia metodą Hemoron z zasady nie są konieczne żadne badania dodatkowe, ale ostateczną decyzję podejmuje lekarz po rozmowie, zbadaniu i analizie objawów. Badania są zwykle potrzebne w celu wykluczenia innych możliwych przyczyn dolegliwości.


Co to jest badanie per rectum?

Badanie per rectum (DRE - digital rectal examination) jest to podstawowe badanie proktologiczne, które pozwala ocenić końcowy odcinek odbytnicy, ujście i kanał odbytu, najczęściej pozwala rozpoznać chorobę hemoroidalną. Badanie można uzupełnić badaniem anoskopowym (za pomocą krótniego wziernika).